![Loading Events](https://www.ek.szte.hu/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/resources/images/tribe-loading.gif)
Protestáns művelődéstörténet szegedi eredményei – kötetbemutatók
február 12 3:00 du. - 5:00 du.
Az „Egyetemi szerzők, kiadók, műhelyek” című sorozat következő alkalmával három kötet kerül bemutatásra, amelyek a SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék, valamint a Tiszántúli Református Egyházkerületi Levéltár együttműködésének eredményeként születtek.
1. Zsigmond Attila: Akadémita lelkipásztorok a szilágyi traktusban (16. század–1821)
A kötet a Szilágyságban működő, külországi akadémiákon tanult református lelkipásztorok munkásságát és kulturális hatását vizsgálja. A szerző 114 prédikátor életútját dolgozta fel levéltári és nyomtatott források alapján. A tanulmány arra keres választ, hogy a térség lelkipásztorai hogyan járultak hozzá a hit és a kultúra fenntartásához a traktus közel háromszáz éves fennállása alatt.
2. Csepregi Zoltán: Evangélikus lelkészek Magyarországon II/2: Észak-Magyarország (a biccsei egyházkerület)
Az evangélikus egyház „rövid 17. századának” nevezett korszakot, az 1610 és 1681 közötti évtizedeket mutatja be a kötet. Ez az időszak a vallásszabadság törvénybe iktatásának köszönhetően az egyházi élet, az oktatás és a könyvkiadás virágzását hozta el. A könyv az Árva, Liptó és Trencsén vármegyéket magában foglaló biccsei egyházkerület lelkipásztorainak életét és munkáját térképezi fel.
3. Emődi András: Kollégiumok, legátusok és szupplikánsok a 18. század derekától 1848-ig
A református kollégiumok és gimnáziumok támogatása alapvető szerepet játszott a korszak egyházi és közösségi életében. A kötet feltárja, hogyan működött a protestáns szolidaritás, amely segítette a felsőoktatási intézmények és a gimnáziumok fennmaradását. A falusi gyülekezetektől a városi mesterekig minden társadalmi réteg hozzájárult az oktatás támogatásához, a protestáns közösségek összefogásának szép példáit nyújtva.
„A magára hagyottság és a megküzdés jegyében. Művelődés- és társadalomtörténeti mélyfúrások a protestáns kultúrrégiók összehasonlító történeti elemzéséhez (16-19. század)” című NKFIH OTKA K-145896 számú kutatási projekt támogatásával készültek.
Az esemény ingyenes, könyvtári tagsághoz nem kötött.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!