Prof. Dr. Máté-Tóth András Az irgalom kultúrája. Konvivencia Kelet-Közép-Európában c. új könyvéről a szerzővel Prof. Dr. Pusztai Bertalan (SZTE Kommunikáció és Médiatudományi Tanszék) és Berényi Gábor (Gondolat Kiadó) beszélget az eseményen.
A kelet-közép-európai társadalmak mai viszonyait is meghatározza a kollektív traumák öröksége. A sebzett identitású régióban az országokon belüli és az országok közötti szolidárisabb együtt élés akkor valósítható meg, ha szembenézünk a múlt traumáival, megbékélünk az elszenvedett sérelmekkel és megbocsájtunk a tetteseknek, beleértve önmagunkat is. Nem a bosszúállás, nem a felejtés, még csak nem is a jóvátétel alapozhatja meg a közös jóllétet, hanem az irgalom kultúrájának megismerése és elsajátítása.
A szerző ezzel a kötettel zárja a kelet-közép-európai társadalmak transzformációját vizsgáló trilógiáját. Ötvözi a vallástudományi, teológiai és szépirodalmi inspirációkat, melyekkel az olvasót a múlt kiegyensúlyozottabb értékelésére és a jövőhöz szükséges döntésekre inspirálja.
A szerzőről:
Máté-Tóth András (1957) a Szegedi Tudományegyetem vallástudományi professzora és a HUN-REN-SZTE Convivence Vallási Pluralizmus Kutatócsoport vezetője.