
Az Én Ujságom ~ kiállítás Pósa Lajos újságírói munkásságáról
május 5 3:00 du. - május 16 10:00 du.
Az Én Ujságom kiállítást a rimaszombati Pósa Lajos Társaság állította össze 2019-ben, a gyermeklap megalapításának 130. évfordulója alkalmából.
A kiállítási anyag a teljesség igénye nélkül mutatja be az egykor oly népszerű újságot.
A megnyitó időpontja:
2025. május 5. 15:00
Helyszíne:
SZTE Klebelsberg Könyvtár, Átrium (Ady tér 10.)
A kiállítást megnyitja:
Pósa Judit, a Pósa Lajos Társaság elnöke
Dr. Nagy Gyula, az SZTE Klebelsberg Könyvtár főigazgatója
Dr. Kokas Károly, az SZTE Klebelsberg Könyvtár nyugalmazott főigazgató-helyettese, a szegedi Dugonics Társaság nevében
A megnyitón közreműködik az SZTE Klebelsberg Könyvtár mIsidore kórusa, valamint Páko Mária és Tursky Takács Katalin.
A program az Egyetemi Tavasz rendezvénysorozat része. A kiállítás megtekintése, valamint a megnyitón való részvétel ingyenes, könyvtári tagsághoz vagy regisztrációhoz nem kötött.
A kiállítás megtekinthető május 16-ig az Átriumban, az épület nyitva tartási idejében.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
A kiállításról:
A Pósa Lajos által létrehozott és szerkesztett Az Én Ujságom című képes hetilapban Benedek Elek, Bródy Sándor, Cholnoky László, Endrődi Sándor, Eötvös Károly, Gárdonyi Géza, Gyulai Pál, Heltai Jenő, Herczeg Ferenc, Jókai Mór, Krúdy Gyula, Mikszáth Kálmán, Molnár Ferenc, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, Szép Ernő, és Tömörkény István meséit, verseit, történeteit olvashatták. Pósa Lajosnak sikerült az, ami addig egy magyar gyermeklap szerkesztőjének sem: a kortárs magyar irodalom legjobbjait nyerte meg szerzőknek. Megértette velük, hogy a gyermekeknek nem úgy kell írni, hogy lehajolnak hozzájuk gügyögni, hanem felemelik őket magukhoz, s a legjobbat kínálják nekik. Az 1889-ben indult gyermeklap minden szempontból nóvum a magyar irodalomban: rajzai, versei, prózái soha nem látott igényességükkel tűnnek ki.
És még mi minden volt abban a csodalapban: rejtvények, játékok, színdarabok, verses mesék, állatmesék, aranymondások. És volt még valami. A Pósa Lajos által írt szerkesztői üzenetek, amelyekből a gyermekolvasók (s persze a szülők is!) egyszerű és komoly intelmeket kaptak az irodalomról, a tanulásról, az olvasásról, a hazaszeretetről, az értékek megbecsüléséről. S a címzettek között feltűnik egy szabadkai kisfiú: bizonyos Kosztolányi Dezső, valamint egy erdélyi gyermek: Reményik Sándor, akik bíztak Pósa bácsi bátorító, dicsérő szavaiban.