Karikó Katalin személyében mindenki a Pfizer/BioNTech által világelsőként fejlesztett mRNS-alapú vakcina feltalálóját tiszteli. Szeged városa azonban szenzációs sikereit elismerve, közeli ismerősként is tekint rá. Egyetemi tanulmányai, kollégiumi diákévei, első munkahelye, családalapítása mind-mind ehhez a városhoz kötik. Éppen ezek miatt különös megtiszteltetés díszpolgárrá avatása a Szegedi Tudományegyetem számára is.
A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára és Egyetemi Szaklevéltára virtuális kiállítás formájában kíván tisztelegni egykori kiváló hallgatója, Karikó Katalin kutatásai és világhírt hozó tudományos sikerei előtt. Széleskörű együttműködés keretében, a könyvtár és a levéltár számos munkatársának bevonásával, folyamatosan bővülő gyűjteményt hoztunk létre, melynek célja a mára világszerte ismertté vált tudós méltó és hiteles bemutatása. Az installáció alapötlete és szervezése Újszászi Ilona, az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársa nevéhez fűződik. A tíz tematikai egységre osztott virtuális kiállítás az SZTE Klebelsberg Könyvtár Képtár és Médiatéka oldalán került elhelyezésre.
A kiállítás címe: Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetem egykori kiváló hallgatója, Szeged város díszpolgára.
Az első öt témakör ismerteti az őt ért kezdeti hatásokat, a szegedi alma matertől kapott indíttatásokat és kutatásainak a Tisza-parti városban folytatott első időszakát, valamint az amerikai laboratóriumokban végzett, a vírus elleni küzdelmet előkészítő kutatásait. A második öt csoportban a Karikó Katalinnal készült interjúk, beszélgetések videórészletei láthatók, illetve hangfelvételei hallgathatók meg. Válogatás olvasható a hazai és a nemzetközi sajtóvisszhangokról, valamint elérhető Karikó Katalin szakbibliográfiája is.
A kiállítás készítői különös hangsúlyt adtak a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont vezető szerepének az 1970–80-as évekbeli mikrobiológiai és genetikai kutatásaiban, és büszkén emlékeznek éppúgy Karikó Katalinra, mint egykori mestereire. Karikó Katalin mRNS-hez kapcsolódó kutatásait mindezek együttes hatása indította el, így kerülhetett a világjárvány idején a várakozások és lehetőségek középpontjába. Az első, klinikailag engedélyezett Covid–19 elleni vakcina kifejlesztésének alapjait a vázolt életút több évtizedes kitartó mRNS-kutató munkája
és szabadalma hozhatta el az egész világ számára. A bemutatásra kerülő virtuális kiállítás különlegessége, hogy Karikó Katalin olyan személyes, illetve egyetemi tanulmányaival kapcsolatos dokumentumait is elérhetővé teszi, melyek ez idáig ismeretlenek voltak a nagyközönség számára.
Különleges megtiszteltetés számunkra, hogy 2021. május 19-én Karikó Katalin személyesen is ellátogatott könyvtárunkba: diák és egyetemi éveiből megmaradt emléktárgyait, személyes dokumentumokat, jegyzeteket adományozott gyűjteményünknek.
Felajánlása megtisztelő számunkra, amit ezúton is köszönünk!